Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-10-14 22:00:53
Autor zdjęcia/źródło: Tim Mossholder / Unsplash
Czy można bezpiecznie farbować włosy w ciąży? Jak ochronić dziecko przed szkodliwymi skutkami farbowania włosów? Nie wszystkie kobiety mają świadomość, jak używane przez nie kosmetyki wpływają na stan całego organizmu. Szczególnie przyszłe mamy lub kobiety starające się dopiero o ciążę, powinny skierować swoją uwagę na skład i konsekwencje użytkowania silnych chemicznie substancji, używanych dziś powszechnie w szeroko rozumianej kosmetyce. Jak to jest z tym farbowaniem włosów w ciąży?
Zacznijmy od tego, że nie ma żadnych wiarygodnych badań potwierdzających lub obalających tezę, że farbowanie włosów w ciąży szkodzi mamie i dziecku. Nie znaczy to jednak, że do kwestii farbowania włosów w ciąży można podejść bezrefleksyjnie. Wiadomym jest, że substancje chemiczne stanowiące skład farb do włosów, przenikają również przez skórę głowy do organizmu człowieka. A więc związki takie jak amoniak, aminy aromatyczne i inne toksyny znajdujące się w składzie tradycyjnych, chemicznych farb do włosów, mogą mieć wpływ również na rozwijające się w organizmie kobiety dziecko. Lekarze zalecają powstrzymanie się od farbowania włosów szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, który jest kluczowy dla utrzymania ciąży i zdrowego rozwoju płodu. Co do dalszych zaleceń w kwestii farbowania włosów w ciąży, zdanie wśród medyków jest podzielone. Żadne jednak badania naukowe nie potwierdziły, że farbowanie włosów w ciąży gwarantuje posiadania rudego potomka. Przynajmniej zabobon pozostaje dalej w sferze przesądów. Choć w każdym przesądzie jest ziarnko prawdy…
Według Komisji Europejskiej najwięcej szkodliwych substancji, wpływających na życie i zdrowie kobiet farbujących włosy w ciąży mają farby trwałe (permanentne). To one powodują większość alergii i podrażnień skóry głowy spośród wszystkich preparatów stosowanych do trwałej koloryzacji włosów. Na co jeszcze wpłynąć mogą typowe składniki farb do włosów, a czego kobiety w ciąży szczególnie powinny unikać?
Prawie wszystkie toksyny wchodzące w skład trwałych farb do włosów (amoniak, nikiel, silikon, SLS, perfumy, hydrochinon, quaternium-15, parabeny) mają działanie drażniące i wywołujące alergie. Wiele z nich dodatkowo jest immunotoksyczna i kancerogenna.
Farby ekologiczne do włosów to farby, których substancje czynne są wyłącznie pochodzenia naturalnego. Pozbawione są też amoniaku – głównego toksycznego składnika tradycyjnych farb do włosów. Farbowanie włosów w ciąży warto ograniczyć, jednak jeśli ciężko jest nam je zupełnie wyeliminować na okres ciąży, warto stosować naturalne zamienniki farb koloryzujących. Do naturalnych farb do włosów zaliczamy farby ziołowe, farby roślinne lub te na bazie henny. Farby ziołowe są świetnym zamiennikiem trwałej koloryzacji włosów dla kobiet w ciąży, które chcą przyciemnić włosy lub odświeżyć ich kolor. Roślinne farby ekologiczne świetnie też kryją siwe włosy, które w ciąży czasami mogą się nasilić. Farby roślinne tym różnią się od chemicznych, że efekt finalny farbowania zależy w dużej mierze od kondycji i naturalnych predyspozycji włosów. Jedne nasycą się kolorem już po pierwszym farbowaniu, inne wymagać będą powtórzeń. Nie da się także za pomocą farb roślinnych uzyskać platynowych kolorów, jednak na okres ciąży można sobie pozwolić na mały urlop od blondu. Przyszłe mamy szatynki i właścicielki ciemniejszych odcieni włosów, mogą spróbować farbowania henną. Farbowanie włosów w ciąży henną, wbrew pozorom, jest możliwe zarówno dla włosów naturalnie ciemnych jak i jaśniejszych - mieszanki henny można bowiem rozjaśniać, dodając odpowiednie proporcje naturalnych barwników. I tak henna w połączeniu z barwnikiem indygo, daje szeroką paletę możliwości uzyskania głębokiego, ciemnego brązu aż po czerń. Henna z dodatkiem barwnika amla, pozwala uzyskać odcienie miedziane a nawet rude, w bezpieczny dla struktury włosa (i organizmu kobiety w ciąży) sposób. Henna trwale łączy się z występującą we włosach keratyną, stąd trwałość koloru włosów uzyskanego za jej pomocą, jest naprawdę imponująca. A przede wszystkim zdrowa dla mamy i dziecka. Aby wzmocnić efekt zdrowego dbania o włosy w ciąży, warto zamienić tradycyjny szampon na szampon w mydle, który świetnie się pieni a sposób jego aplikacji jest dziecinnie prosty.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2019.10.15 20:26
A dziewczyny malują wlosy. Chcą być ładne w ciąży też..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.